Vyriausybė, nenumatydama biudžete lėšų advokatams už valstybės garantuojamą gynėjų pagalbą, įsiskolino, Advokatų tarybos teigimu, jau daugiau kaip pusę milijono eurų. Advokatai viešai kelia klausimą ir grasina savotišku streiku, o kai kurie jau dabar atsisako teikti savo paslaugas. Jie sako turį teisę rinktis – tokias paslaugas teikti arba neteikti.

„Tokiu būdu nukenčia žmonės, kurie negali  susimokėti už advokato paslaugas ir naudojasi valstybės teikiama teisine advokato pagalba“, – pabrėžia Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Julius Sabatauskas.

„Baudžiamojo proceso kodeksas numato būtiną gynėjo dalyvavimą, kai įtariamasis yra nepilnametis, neįgalus, nemoka kalbos, kai įtariamas padaręs labai sunkų nusikaltimą ir dar daugeliu kitų kodekse numatytų atvejų. Vadinasi, visais tais atvejais nesant advokato stos nusikaltimų tyrimas. Jeigu tyrimas bus tęsiamas, valstybė pažeis įtariamojo žmogaus teises“, – situaciją komentuoja J. Sabatauskas.

Pagal esamą tvarką, valstybės skiriamas advokatas atlygį už darbą gauna tik pasibaigus bylai ir geriausiu atveju – dar po mėnesio. Įkainiai už advokato darbo valandą yra vieni mažiausių  Europoje – 13 eurų. Ir dabar dėl susidariusių įsiskolinimų atsiskaitymai dar labiau stringa ir vėluoja.

„Maža to, Vyriausybė žlugdo ir individualaus konstitucinio skundo įgyvendinimą, įsigaliojusį vos prieš kelias dienas, nuo šių metų rugsėjo 1 dienos. Mažinama galimybė, kad kiekvienas žmogus individualiai galėtų kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl pažeistų savo teisių ar laisvių, kai yra išnaudojęs kitas teisines galimybes“, – teigia Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos seniūnas.

Jeigu Vyriausybė nesiims skubiai spręsti apmokėjimo už valstybės garantuojamą teisinę pagalbą klausimo, socialdemokratas J. Sabatauskas ketina jį kelti Seime.