Nuo šių metų pradžios dėl mokesčių reformos savivaldybės skundžiasi netenkančios dalies gyventojų pajamų mokesčių (GPM). Nors pagal įstatymą finansinius nuostolius 100 procentų tokiais atvejais turi kompensuoti reformas ir sprendimus daranti centrinė valdžia, tačiau valdantieji nusprendė savivaldybėms kompensuoti tik pusę netenkamos sumos.

„Tai reiškia, kad savivaldybėse nesurenkama pakankamai pinigų, kad būtų patenkinti gyventojų poreikiai – trūksta pinigų sveikatos, socialiniams poreikiams, transportui. Rajonams tai reiškia savotišką krizę“, – sako Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Julius Sabatauskas.

Socialdemokratai ragina nedelsiant spręsti šią gilėjančią problemą.

Juolab, kad Seime yra užregistruotas kompromisinis siūlymas – kompensuoti savivaldybėms bent 80 procentų GPM netekčių. Tiesa, valdantieji balsuodami prieš jau blokavo šio klausimo įtraukimą į programą – pasmerkdami savivaldybes lėšų nepritekliui.

„Galbūt valdantiesiems ne itin palankūs savivaldos rinkimų rezultatai juos paprotins atsižvelgti į savivaldybių poreikius. Seimo vadovybei pateikėme siūlymą dėl biudžetų netekčių svarstyti šiandien prasidedančioje Pavasario sesijoje. Juk įvairūs socialiniai poreikiai rajonuose tik didėja – savivaldybėms permesta ant pečių daug papildomų funkcijų, pavyzdžiui, įvedus etatinį mokytojų darbo apmokėjimą, socialinių pedagogų, psichologų, specialiųjų pedagogų algas pavesta mokėti savivaldybėms, o pinigų jų biudžetuose mažėja“, – teigia J. Sabatauskas.

Socialdemokratus stebina ir tokie valdančiųjų pareiškimai kaip, pavyzdžiui, socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio raginimas savivaldybėms daugiau skirti pinigų socialinėms reikmėms, nes jie išleidžiam kitur.

Pasak, J. Sabatausko, akivaizdu, kad savivaldybės pradėjo tampyti „per trumpą pinigų antklodę“ nuo vieno krašto į kitą, o faktas tai, kad lėšų jų biudžetuose stinga, ir valdantieji sukūrę šią situaciją, turi bent dalinai kompensuoti.